izcikurye.comHizmetlerimizEvrak Kurye Hizmeti

Evrak Kurye Hizmeti

Evrak kurye hizmetimiz, zamanı dar olan ve en hızlı iletilmesi gereken evraklara sunduğumuz çözümdür. İzci kurye olarak İstanbul’un tüm bölgelerinde hızlı, sorunsuz, hesaplı şekilde ilerleyerek evraklarınızın teslimatını yapıyoruz.

Evrak taşıma hizmetimizi sunarken müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda da ilerliyoruz. Gönderinin aciliyeti olması veya olmaması durumunda birden fazla seçenek sunuyoruz. Bunlar;

  • Normal Kurye: bu hizmet seçeneğimiz dokümanlarınızın 30-45 dakika içerisinde sizlerden alınıp gün içerisinde teslim edilmesidir. En hesaplı seçeneklerimizden biri olup sorunsuz bir süreçle teslim ettirebileceğiniz hizmetler arasındadır.
  • Ekspres Kurye: çok acil olmasada 120-190 dakika içerisinde yetişmesi gereken gönderiler için verdiğimiz seçenekler arasındadır. Özel motorlarla destek sağlanır, yegane şekilde taşınması sağlanır.
  • Vip Kurye: acil evrakların 60-90 dakika içerisinde hızla ulaştığı hizmet seçenekleri arasındadır. Hızlı teslimat mı lazım sorun değil, hemen ulaşın.
evrak kurye

Evrak kurye sürecimiz nasıl ilerliyor?

Evrak ve dokümanlarınızı taşımak için sunduğumuz bu hizmet, oldukça kolay bir süreç ile ilerlemektedir. Her türlü belge ve paketinizi en hızlı şekilde ulaştırmakta kararlıyız. Sürecimiz ise şu şekilde ilerlemektedir:

Kurye talebinizin alınması

Evraklarınızın hangi adresten ile kimden alınacağını sizlerden bilgi alarak kuryelerimize yönlendiriyoruz. Teslimat ile alakalı herhangi problem olmaması adına detaylı adresleri ve iletişim numaralarını alıyoruz. Bu sayede en acil şekilde ilerleyerek yetişmesi gereken önemli evrak çeşitlerinizi çözmeye çalışıyoruz.

Yönlendirilmesinin yapılması

Alınan kurye talepleriniz özel olarak hizmet veren evrak kurye ekibimize yönlendiriliyor ve gönderilerinizin alınması sağlanıyor. Yaklaşık olarak 30-45 dakika içerisinde alınıyor, seçilen hizmete göre süreç ilerliyor.

Teslim edilmesi

Sizlerden alınan varış bilgisinde isim bilgisi alınarak doğrulanmış bir biçimde teslimatı yapılıyor. Teslimat sona erdikten sonra veya gönderi teslim alındıktan sonra ise ödemeler yapılabiliyor. Bu sayede sizlerde oldukça kolay şekilde hızlı teslimatın keyfini sürebiliyorsunuz.

Evrak ve belgelerinizi güvenli şekilde teslim ediyoruz

Günümüz iş dünyasının belirli noktalarında önemli sözleşmeler, evrak ile dokümanlar olabiliyor. Bu da elbette bu tür gönderilerin en hızlı biçimde teslimatının yapılması ihtiyacını doğuruyor. İşte bu noktada firma olarak aceleci teslimat anlayşımızla sizlerin yardımcısı oluyoruz.

Bu sayede belgelerinizi veya dokümanlarınızı mümkün olan en kısa süre içerisinde varış adreslerine teslim ediyoruz. Halbuki acil teslimatlar için özel çözümler sunarken, normal hizmet içinde hızımızı azaltmıyoruz. Gönderinizi en hızlı biçimde sizlere ulaştırmak için her detayı özenli ve düzenli bir şekilde ilerleterek sürdürüyoruz.

Sık sorulan sorular

Merak edilen sorulara sizler için cevap verdik.

Çift yönlü teslimatlar yapabiliyor musunuz?

Evet, gönderinizi teslim ettikten sonra oradan alınıp tekrardan başka bir yere teslim edilmesini sağlayabiliyoruz.

Hangi saatlerde kuryeyi çağırabilirim?

Sabah 08:30-21:00 saatleri arasında firmamızdan moto kurye ile evrak taşıma hizmetini alabilirsiniz.